TERAPIA PAR

Terapia par i małżeństw adresowana jest dla osób, które: 

  • nie potrafią się ze sobą porozumieć i są w konflikcie
  • mających trudności w wyrażaniu własnych potrzeb wobec partnera
  • znajdują się w sytuacjach kryzysowych (zdrada, choroba, trudne okoliczności życiowe wpływające na wspólne życie z którymi partnerzy nie potrafią się uporać)
  • chcą popracować nad poprawą wzajemnych relacji
  • mają poczucie wypalenia emocjonalnego w związku
  • myślą o rozstaniu lub rozwodzie

 

Kiedy warto skorzystać z terapii par ?

Jeśli czujesz, że w Waszej parze pojawiły się trudności z porozumieniem, wyrażaniem niektórych uczuć, przeżywacie kryzys i zwątpienie, trudności w obszarze intymności i seksualności, albo miały miejsce inne nieprzewidziane okoliczności, które wpłynęły na Wasz związek, a jednak zależy Wam na tym, żeby być razem, warto skorzystać z psychoterapii par.

W życiu każdej pary na drodze rozwoju i biegu życia pojawiają się naturalne kryzysy, które można uznać za rozwojowe, czasem jednak stanowią one źródło niekończących się nieporozumień, czy cierpienia wywołanego wzajemnym niezrozumieniem. Bliski związek dwojga ludzi to również sytuacja, w której ujawniają się indywidualne problemy każdego partnera z osobna - wówczas terapeuta pomoże parze zorientować się, czy w danym momencie Waszego życia korzystne będzie sięgnięcie po indywidualną pomoc psychoterapeutyczna jednego lub obojga partnerów.

 

Korzyści wynikające z udziału w terapii

Terapeuta par, bądź rodzinny, jest osobą z zewnątrz – nie jest zaangażowany w konflikt. Nie ocenia ani nie opowiada się za żadną ze stron. Jego zadaniem jest pomaganie w otwartej rozmowie na temat tego co czują oboje partnerzy, z czym nie mogą sobie poradzić, co chcieliby w związku rozwijać, a co chcieliby w nim zmienić. Psychoterapia dla par nie oferuje gotowych rozwiązań, lecz razem z parą dąży do znalezienia wyjścia, które dla tych konkretnych osób będzie najbardziej odpowiednie. Może się to wiązać z potrzebą wprowadzania pewnych zmian po obu stronach i z gotowością do zaakceptowania tego, co może być trudno zmienić.

Z tych względów cała terapia par i jej powodzenie w dużej mierze zależy od współpracy i zaangażowania w proces leczenia. Czas trwania terapii małżeńskiej i par, ilość oraz częstotliwość spotkań zależy od celów, nad którymi uczestnicy zdecydują się pracować, jak również od tego, jak będzie przebiegała dalsza praca nad wprowadzaniem zmian do wspólnego życia.